Zaproszenie. Warsztaty i spotkania w ramach „Muzyki samorodnej”

Nasza zimowa propozycja dla tych małych i ciut większych.  Łącząc siły z Muzeum-Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, Pracownią Ceramiczną IwaArt i Leśną Pracowanią Agnieszki  Zielewicz zapraszamy do udziału w projekcie „Muzyka samorodna”

Mamy dla Was propozycję aktywnego i twórczego spędzenia czasu, muzyczno-artystyczną podróż na dawne Kurpie.
Projekt to dwa niezależne działania – warsztaty ceramiczne i zajęcia edukacyjne dla dzieci.
WARSZTATY CERAMICZNE
W piątkowe popołudnie 17 lutego, o godz.17.00 spotykamy się w Pracowni Ceramicznej IwaArt gdzie przy dźwiękach tradycyjnej muzyki i kubku ziołowej herbaty, przenosimy się do świata gliny, szkliwa i twórczej pracy.
Wędrując śladami Adama Chętnika, korzystając z pozostawionych przez niego grafik i informacji stworzymy proste instrumenty – gliniane kurki, dudka, piszczałki, fiukacze. Te wypalane z gliny przedmioty, niegdyś sprzedawane były na jarmarcznych straganach, po odpustach i targach. Pozostając blisko natury, spróbujemy je ożywić.
W swojej książce „Instrumenty muzyczne na Kurpiach i Mazurach” Adam Chętnik pisał:
„Najprostszymi ludowymi instrumentami kurpiowskimi są rośliny lub ich części, które za pomocą dęcia w nie, dmuchania, cmokania itp. wydają odpowiednie dźwięki. Dźwięki takie słyszymy nieraz w przyrodzie; ich źródłem jest wiatr, mniej lub więcej silny, napotykający na opór odpowiednio ułożonych przedmiotów. Wiemy, że wicher wyje w kominach chałup, świszcze po bezlistnych gałęziach, pogwizduje w nadbrzeżnych trzcinach, pustych muszlach itp. Wszystko to można nazwać pewnego rodzaju muzyką….”
Żyjąc blisko natury i zgodnie z jej zasadami, stworzymy przedmioty, które wykorzystamy w późniejszej pracy z dziećmi. Przyjazne dla środowiska, wykonane z gliny kurki, dudka i fiukacze udają odgłosy ptaszków, rozwijając słuch i kreatywność dzieci.
Realizatorzy projektu wyruszą do lokalnych przedszkoli, aby przenieść dzieci w podróż do świata samorodnej muzyki, tworząc przestrzeń do wspólnej zabawy i poznawania tradycyjnych instrumentów i historii regionu.
Warsztaty ceramiczne:
DATA :
17.02.2023 (piątek), godz.17.00
MIEJSCE: Pracownia Ceramiczna IWAart inspiracja czerpana z natury
Łomża, ul. Zjazd 7
KOSZT UDZIAŁU W WARSZTATACH:
50 zł/ za godzinę / os
Obowiązują telefoniczne zapisy !
SPOTKANIA EDUKACYJNE DLA DZIECI
W sprawie organizacji spotkań edukacyjnych w placówkach przedszkolnych prosimy o kontakt telefoniczny.
tel. 602 670 839
tel. 501 615 755
Podziel się ze znajomymi